2024 március 28

RSS Facebook

Űrkutatás
Az a kérdés, hogy van-e a Földön kívül élet, vagy még annál is messzebbre nyúlva, értelmes élet létezik-e rajtunk (földieken) kívül, régóta foglalkoztatja az emberiséget. A fantasztikus könyveken és filmeken túl az igazi lehetőséget hogy ezt a kérdést kutassuk, a tecnológiai fejlődés(ünk) tette lehetővé. A hozzánk legközelebb lévő csillag az Alfa Centauri rendszerben lévő Proxima Centauri is 4.5 fényévnyire van tőlünk, ahonnan a fény is csak évek alatt ér hozzánk. A Földön a rádiótechnológia (TV, rádió, radarok) nagyjából az elmúlt 100 év termékei. Ha eltekintenénk attól, hogy a rádióhullámok a távolság négyzetével veszítenek energiájukból ahogy elhagyják a Földet, akkor a földi civilizációt más értelmes lények az „éterbe” való belehallgatással nagyjából 100 fényévnyi távolságból vehetnék észre. Hiszen az első távíró adás kísérletek valahol az 1800-as évek végén történtek. Persze az első adások nagyon gyengék voltak itt a Földön is, így a…
Ma délben az orosz Rosscosmos űrügynökség sikeresen pályára állította az MS-05/66P jelű Progress szállító űrhajót, néhány nappal a szintén sikeresen indított amerikai Falcon 9-es szállítóűrhajó után. Mindkét űrjármű célállomása a nemzetközi űrállomás, a szállított áru pedig ellátmány, tudományos eszközök és kísérleti felszerelések. A SpaceX cég szállítmánya ma csatlakozott volna az űrállomáshoz, de a fedélzeti adatbázisban mutatkozott adateltérések miatt csütörtökre halasztották a csatlakozást. Mindkét űrcég repülését nagy figyelem övezte, mert a Progress előző példánya pályára állás közben megsemmisült tavaly decemberben. A SpaceX rakétája pedig a kilővő helyen robbant fel, tavaly szeptemberben. A Progress előző példányának robbanását a vizsgálatok szerint nagy valószinűséggel egy, a hajtóműben fellépő hiba okozta, ahol az oxidáló anyagot szállító szivattyú eltörött, és a szétrepülő darabok a hajtómű szétrobbanásához vezettek a harmadik  fokozatban. A hiba után a most repülő Progess rakétában teljes hajtóműcserét hajtottak végre. A Progress ISS-hez való…
Ma (vasárnap) délután fél négy körül a SpaceX amerikai cég Falcon 9-es kódnevű hordozórakétája sikeresen föld körüli pályára állította  az ISS soron következő ellátmányát. A Falcon 9-es egy újszerű koncepciót megtestesítő hordozó eszköz: részben újrafelhasználható fő elemeket alkalmaz. A kétfokozatú hajtórakéta első fokozata, amely a legtöbb folyékony oxigént és űrhajózásra alkalmasra finomított kerozint tartalmazza, kiürülés után képes álló helyzetben leszállni a kilövés helyére, vagy az Atlanti óceánon lebegő leszálló platformra. A kilövést egy nappal korábban technikai okoknál fogva megszakították, és vasárnap ismételték meg, ekkor viszont teljes sikerrel. Az egyes fokozat alig hét perccel a kilővés után sikeresen leereszkedett a szárazföldi leszállóhelyre. Az, hogy a tengeri platformra vagy a kilővés helyére érkezik vissza attól függ, hogy mennyi üzemanyag marad a rakétában a kilővés után. Minél magasabbra kell feljuttatni a hasznos terhet, annál kevesebb manőverezésre alkalmas üzemanyag marad az első fokozatban. A…
Új, könnyebb, biztonságosabb és a régebbieknél kényelmesebb űrruhát fejleszt az amerikai Boeing gyár. A "Boeing Blue" elnevezésű szkafandert az alacsonyabb röppályájú űrrepülésekhez, például a Nemzetközi Űrállomáshoz való eljutáshoz fejleszti a gyártó, méghozzá az új CST-100-as Starliner űrhajó asztronautái számára.Az új űrruha az eddigi próbák szerint jóval nagyobb mozgási lehetőséget biztosít a viselői számára, mint a korábbi változatoknál volt és negyven százalékkal kisebb az önsúlya is. Emellett az új technológiával készült külső ruha borító régetegnek köszönhetően a korábbiaknál jóval alacsonyabb és komfortosabb hőmérsékletet is tud a ruha biztosítani a viselőjének a régebbi modellekhez képest. A szkafanderhez kifejleszett kesztyű is "érintőképernyő barát", vagyis annak ujjbegyével lehet az interaktív képrenyőkön a különböző funkciókat működtetni az űrhajó vezérlőpultján. Az új csizma is szellőzőképes, illetve a talpa csúszásmentes kialakítású. Az űrruhán továbbá úgy alakították ki a zippzárt a testfelületi részen, hogy könnyebben mozoghassanak benne az…
Ukrajna nem engedi Oroszországba a Juzsmas rakétagyár szakembereit. Bajkonuron másodszor is elhalasztották a Zenyit hordozó rakéta startját a gyártó cég minőség biztosítási csapatának távolléte miatt. Az orosz űrrepülőtéren egyelőre nem tudnak mit kezdeni a megvásárolt két ukrán óriás rakétával. Az oroszok és az amerikaiak űrkutatási együttműködése viszont megtorpanás nélkül folytatódik. Ukrajna állambiztonsági hatósága nem engedélyezi az Oroszországba való kiutazást a Juzsmas gyár azon szakértőinek, akik a Zenyit hordozó rakéta start előtti felkészítő munkálataiban vennének részt Bajkonuron. A Dnyepropetrovszkban gyártott Zenyit hordozó rakéták indítását eddig mindig az ukrán üzemmel együttműködve végezték az oroszok, s a startot eredetileg júliusra tervezték, majd átprogramozták októberre, ám a következő dátum immár december 11. Nincs egyszerű helyzetben a Roszkoszmosz orosz űrügynökség – írja a moszkvai Izvesztyija csütörtökön. A megvásárolt és Bajkonurra leszállított Zenyit rakéták egyike a 2. számú Elektro–L készüléket állítaná pályára, míg a másik 2017-ben…
Május 27-én jelentette be az Amerikai Űrkutatási Hivatal (NASA) és a Boeing repülőgépgyár, hogy a NASA megbízást adott arra az amerikai repülőgépgyártó vállalat űr részlegének, hogy embert juttasson el a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) annak a 4,2 milliárd dollár értékű együttműködési szerződésnek a keretében, amelyet egy új, emberek szállítására alkalmas űrhajó megtervezésére és megépítésére kötöttek korábban. Ez az első alkalom az emberes űrrepülések történetében, hogy a NASA egy magáncéggel kötött megállapodást űrhajósok szállítására.A NASA 2014-ben választotta ki a Boeingot arra, hogy elkészítse azt legújabb generációs űrhajót, amelynek a példányaval feljuttathatják a jövőben az asztronautákat az ISS-re. Az új űrjármű a CST–100-as (Crew Space Transportation) elnevezést kapta. A jövőbeni emberes űrrepülésekhez szükséges eszközt a NASA kereskedelmi emberes űrprogramjának a közreműködésével fejlesztette ki a Boeing, s várhatóan 2017-től áll majd szolgálatba. A Boeing minimum kettő, maximum hat küldetést vállalt a megállapodás keretében az…
Május 6-án sikeres földi tesztet hajtott végre az amerikai SpaceX cég az új, űrhajósok szállítására is alkalmas Crew Dragon űrhajó változattal. A megszakított felszállást szimuláló teszt (Pad Abort Test) volt az első olyan próba, amely során valós körülmények közepette, indítás közben ellenőrizték az emberes Dragon űrhajó-változat mentő-rendszerét. Ez volt az egyik első igen fontos állomása az űrkabin berepülési programjának, amely a tervek szerint 2017-ben szállíthat majd asztronautákat a világűrbe.Az egész kísérlet –és a folyamat – alig két percig tartott mindössze. Ez idő alatt azt próbálták ki a SpaceX mérnökei, hogy miként lép működésbe az űrhajósokat magában foglaló Dragon űrkabin vészrendszere egy olyan vészhelyzet során, amikor a kapszulát indítás közben kell leválasztani az anyaűrhajóról, illetve az indító állásról a kabinban űlő űrhajósok biztonsága érdekében. Vészhelyzetben a Dragon űrkabinját nyolc darab SuperDraco hajtómű emeli a magasba, amelyek mindegyike egyenként 7000 kg-os tolóerőre…
Munkabeszüntetések, leváltások és gyanúsítgatások nyomán az orosz kormány úgy döntött, hogy leállítja a régi típusú Szojuz hordozórakéták starthelyének építkezését, nem készül el az ehhez rendelt infrastruktúra sem a Távol-Keleten létesülő Vosztocsnij kozmodromon. A Kommerszant című orosz lap több forrásból szerzett értesülése egyben azt is jelenti, hogy innen emberes startra már csak az új, Angara rakétával kerülhet sor, mégpedig az eddig emlegetett 2018 helyett, legfeljebb 2020 után. Az épülő új orosz űrrepülőtér munkálatainak újratervezését orosz sajtóértesülések szerint Dmitrij Rogozin miniszterelnök-helyettes és Igor Komarov, a Roszkoszmosz űrügynökség vezetője kezdeményezte, Putyin elnök pedig már jóváhagyta.  Megerősítették azt a hírt is, hogy a Vosztocsnijról emberes űrhajó indítása majd 2020 után lesz, mert addigra fejeződik be az Angara–A5B hordozó rakéta adaptációja az új feladatokhoz. A Roszkoszmosz szóvivője közölte, hogy összesen három startasztal épül. Az egyikről Szojuz hordozó rakéták indulnak teher-űrhajókkal, a másuk kettő az új…
Kedden indult útjára a floridai Cape Canaveral-i Kennedy Űrközpont 40-es számú indítóállásából a Falcon 9-es hordozórakéta a Dragon teherűrhajóval. A mostani, CRS–6-os misszió során a SpaceX cég által tervezett szerkezet 2000 kg élelmiszert, felszerelést és különféle tudományos anyagot szállít az ISS-re, azaz a Nemzetközi Űrállomásra. Az eszközök többsége azokhoz a tudományos kísérletekhez tartozik, amelyek az emberi szervezet vizsgálatához kellenek a hosszú távú űrrepülések érdekében. A Mars-utazás előkészítéséhez 250-nél is több féle kísérletet kell majd az ISS-en tartózkodó űrhajósoknak a jövőben elvégezniük. Ezek közül mintegy 40-hez szállít most felszerelést a Dragon teherűrhajó. Így elsősorban olyan tudományos eszközök és berendezések kerülnek most fel az ISS-re, amelyek segítségével a Mars-utazás előkészítésének a részeként az emberi test viselkedését tudják vizsgálni a súlytalanságban az űrállomáson lévő asztronauták és a földi kutatók. Az ehhez kapcsolódó orvosbiológiai tesztek nagy része Scott Kelly űrhajósra vár, aki a tervek…
Orosz-ukrán hordozórakéta – sikeres tengeri start Az Egyenlítőnél tartózkodó úszó starthelyről sikerrel járt az orosz-ukrán hordozó rakéta indítása és pályára állt az Eutelsat 3B távközlési hold. Az Oroszország által használt Zenit rakétákat az ukrajnai Juzsmas gyártja. A Zenit–3SL rakéta (a Zenit–2  továbbfejlesztett változata) az Odyssey úszó indítóállásról startolt a Csendes-óceán egyenlítői vidékéről, 2014. május 27-én. A Roszkoszmosz orosz űrügynökség hivatalos közleménye szerint a távközlési hold a tervezett menetrend szerint érte el a célpályát. (http://www.roscosmos.ru/20622/) Oroszország eddig 36 Zenit hordozó rakétát indított a Morszkoj sztart (Tengeri indítás) program keretében, s ezekből 33 sikerrel valósult meg. A rakétákat Ukrajnában gyártja a Juzsmas vállalat, s szakemberei látják el a hordozó eszközök rendszeres, kötelező felülvizsgálatát. A május végi indításhoz használt rakéta DM–SL gyorsító fokozatát az orosz Enyergija konzorcium gyártja. E fokozat juttatja el az űreszközt a közbülső pályáról az üzemelési célpályára. Az Eutelsat távközlési…
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium nemrégiben előkészítette a 2014-2020 közötti időszakra vonatkozó Nemzeti Űrstratégiát, amelyet a közeljövőben a kormány elé terjeszt – mondta el Solymár Károly Balázs, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium infokommunikációért felelős helyettes államtitkára 2013. október 9-én, Budapesten, a Magyar Űripari Klaszter (HUNSPACE) konferenciáján. A rendezvény fővédnöke Vályi-Nagy Vilmos infokommunikációért felelős államtitkár volt. Solymár Károly Balázs köszöntőbeszédében rámutatott: a stratégia kiindulópontja az Európai Űrügynökséghez (European Space Agency – ESA) való csatlakozás. Ezzel kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy a kormány az idén kezdeményezte a csatlakozási tárgyalások megkezdését. Az űrügynökség Tanácsa előreláthatólag a jövő héten dönt a kérdésben, így akár már idén sor kerülhet az első tárgyalási fordulóra – tette hozzá a fejlesztési tárca helyettes államtitkára.   Az Uránia Csillagvizsgálóban tartott nemzetközi szakmai találkozón az Európai Űrügynökség képviselői, illetve a cseh, a lengyel, a román, a szlovák és az észt űripar szakemberei osztják…
Az óriás hordozórakéta irányító rendszerének meghibásodása okozta július 2-án,  Bajkonúron  a Proton-M óriásrakéta balesetét. A szögsebesség érzékelőit tévesen állították be. Az első hírek szerint az egyetlen lehetséges összeszerelési módot garantáló, un. „kreténmentesítő” sem működött. A Roszkoszmosz a hivatalos jelentést csütörtökön teszi közzé, ám a vizsgálatok eredményeit Moszkvában kiszivárogtatták. Az első feltételezéseknek megfelelően, az indítás után fél percen belül megsemmisült Proton-M hordozó rakéta menet stabilizálása mondta fel a szolgálatot és a billegő mozgás miatt semmisült meg a rakéta, a rajta lévő három Glonaszsz távközlési műholddal. Alekszandr Lopatyin, az orosz űrkutatási ügynökség elnök-helyettese a rövidesen publikussá váló hivatalos vizsgálati jelentés előzeteseként erről tájékoztatta az Interfax távirati irodát. Ő nevezte meg a tévesen beállított szögsebesség érzékelőket, mint a baleset bekövetkezéséért felelős rendszereket. A hírek szerint egyszerűen arról van szó, hogy valaki összekeverte a pozitív pólust a negatívval – állítják az orosz szakértők. Az…
Július 2-án, az oroszok által használt kazahsztáni űrrepülőtéren, 17 másodperccel a start után letért a pályájáról, darabokra hullott, majd a földbe csapódva felrobbant egy Proton-M hordozó rakéta és a rajta levő 3 távközlési műhold. A balesetnek – az első hírek szerint – nincs emberáldozata. A műholdakra a projekt vezetői nem kötöttek biztosítást. Bajkonúron, a biztonsági zónából készített videofelvétel szerint, kedden drámai kozmikus startnak lehettek tanúi a megfigyelők. A Proton-M hordozó rakéta hajtóművéből a 10. másodpercben már rőtvörös színű lángok látszottak. Ez a csóva a sárga lángok között egyre erőteljesebb lett. A rakéta orra oldalra billent, majd a Proton-M a föld felé sodródott, miközben egyes darabjai lerobbantak róla. A 17. másodpercben a soktízezer liter hajtóanyaggal, a hatalmas rakéta test a földbe csapódott. Az első hírek szerint a starthelytől 2.5 kilométerre zuhant le a 3 szputnyikot szállító rakéta. A mérgező hajtóanyag felrobbant,…
Rendben kikötött a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) csütörtökön a két napja a bajkonuri Kazahsztánból felbocsátott Szojuz TMA-04M orosz űrhajó - jelentette a Moszkva melletti Koroljovban lévő repülésirányítási központ.A dokkolási művelet automata üzemmódban zajlott. A Szojuz három űrhajóst - a veterán orosz Gennagyij Padalkát, az újonc Szergej Rjevint és az amerikai Joseph Acabát szállította a Föld körül átlagosan 350 kilométeres magasságban keringő űrbázisra. A három asztronauta a tervek szerint 4 és fél hónapot tölt el az ISS-en. Az indítást eredetileg március 30-ára tervezték, de ki kellett cserélni az űrkabint, mert a nyomáspróba során megsérült. Az ISS-en jelenleg egy-egy orosz, amerikai és holland űrhajós, Oleg Kononyenko, Don Pettit és André Kuipers teljesít szolgálatot.Közös feladatuk lesz az első magánűrhajó, a Dragon fogadása. Az űreszközt az újabban kitűzött indítási időpont szerint szombaton indítják útjára a floridai Cape Canaveralról egyelőre ember nélkül. Az amerikai SpaceX cég által…
Egy Boeing 747 óriásrepülőgép hátán utazik végső állomáshelyére a Discovery űrsikló, a Washington közelében lévő Smithsonian Nemzeti Légi és Űrmúzeumba. Jelenleg a Discovery még Floridában, a NASA Kennedy Űrközpontjában, Cap Canaveralben várakozik egy módosított Jumbo Jet hátára szerelve, hogy megfelelő időjárás esetén magyar idő szerint a késő esti órákban elinduljon Virginia felé.A tervek szerint a landolás a washingtoni Dulles nemzetközi repülőtéren lesz, ahol két hatalmas daru emeli majd le,  s állítja a saját kerekeire. Csütörtökön a Steven F. Udvar-Hazy nevét viselő múzeumi részleg hatalmas hangárjába viszik a virginiai Chantilly-be. A közönséget a keleti parti idő szerint reggel 8 órára (nálunk hajnali kettő) várják, hogy láthassák, amint a Discovery leparkol az Udvar-Hazy Centerben. A múzeum illetékesei az érdeklődőknek azt üzenték, hogy hozzanak maguknak reggelit (persze arra az esetre, ha sokat kéne várakozni), s ne feledjék el a messzelátóikat sem, ha pontos képet akarnak kapni a…
Ismeretlen tettes ellopta a NASA amerikai űrügynökség számítógépét, amely az ISS vezérlő és ellenőrzési kódjait tartalmazta. A nem titkosított fájlokban tárolt adatok eltűnéséről Paul K. Martin, a NASA főfelügyelője tett jelentést az amerikai kongresszus előtt. Az eset – a felétetelezések szerint – 2011 márciusában történt, s úgy derült ki, hogy az intézményben belső átvilágítást végeztek. Az adatok eltűnése miatt keletkezett kár összege legalább hétmillió dollár. A NASA főfelügyelője igyekezett megnyugtani az Egyesült Államok törvényhozásának tagjait, hogy a notebook eltűnése nem okozhat különösebb bajt. A fájlokban tárolt információ megszerzése, a kódok esetleges alkalmazása semmiféle rosszindulatú cselekedetre nem alkalmas, hiszen az adatok felhasználásához kozmikus távközlési kapcsolatrendszerre és az ISS vezérlő adatközpontjának ismeretére is szükség van. A teljes kongresszusi jelentés itt található: http://oig.nasa.gov/congressional/FINAL_written_statement_for_%20IT_%20hearing_February_26_edit_v2.pdf A NASA berkeiben lefolytatott vizsgálat egyébként hatalmas mennyiségű bizalmas információ ellopásáról tanúskodik. Az utóbbi két esztendőben a NASA munkatársai 48…
A Masat-1, Magyarország első műholdja ismét történelmet írt, mikor 2012. március 8-án elkészítette első saját űrfelvételét. A kép Afrika déli részét ábrázolja. Az első felvételt további fényképek követték Ausztráliáról és az Antarktiszról, melyek mennyiségben és minőségben is páratlanok a CubeSat-ok világában.A fényképek szépségükön túl demonstrálják, hogy a Masat-1 méretbeli és energiakorlátai mellett is képes űrfelvételek készítésére, amely a műhold üzemeltetésében is összehangolt tervezést és kivitelezést bizonyít.A Masat-1 Magyarország első műholdja, melyet a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnök és Informatikai Karának hallgatói és oktatói készítettek el a Magyar Űrkutatási Iroda, illetve hazai cégek bevonásával. Méreteit tekintve 10x10x10 cm és tömege 1 kg, pályára állítása az Európai Űrügynökség (ESA) Vega rakétájával történt. Az űreszköz 2012. február 13-i startja óta hiba nélkül folyamatosan üzemel, és küldi az adatokat a fedélzetről a Műegyetemen lévő elsődleges és az Érden található másodlagos földi állomásra. Emellett…
Ötven éve, 1962. február 20-án indult küldetésére John Glenn, az első amerikai kozmonauta, aki megkerülte a Földet.  A Friendship 7 űrkapszulájában három keringést végzett, mielőtt biztonságosan landolt volna az Atlanti-óceánban.A földkörüli utak: 1962-63 A McDonnel repülőgépgyárból 1961 augusztusában került ki a 13. sz Mercury kapszula, amelyet Glenn űrrepüléséhez kiválasztottak. Az űrhajós a Friendship-7 (Barátság-7) nevet adta neki. 1962. január 2-án került föl a 109-D számú Atlas hordozórakétára, hogy a tervek szerint január 16-án elinduljon. Ezután többszöri halasztás következett, végül február 20-án, 14:47 világidőkor indult útjára Glenn, 3 és 3/4 órával azután, hogy beszállt az űrkabinba. Az MA-6 startját 400 riporter kísérte figyelemmel, a NASA a kezdetektől fogva nagy súlyt helyezett a nagyközönség tájékoztatására, a startot 40 millió TV-készüléken figyelhették szerte a világon. A start jól sikerült, Glenn csak a max-Q környékén jegyezte meg, hogy "kicsit rázós errefelé", de az Atlas majdnem…
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Űrkutató Csoportjának tanáraiban és hallgatóiban már évekkel ezelőtt felmerült egy saját, műegyetemi műhold megépítése. Erre kitűnő alkalmat jelentett a BME alapításának 225. évfordulója. 2007-re azonban nem sikerült összegyűjteni a megfelelő támogatást (a jelenleg építés alatt lévő MaSat-1 ára 30 millió Ft), így nem is kezdődhetett meg a műhold terveinek részletes elkészítése. A programnak ugyanakkor számos esemény lendületet adott. Az Űrkutató Csoport hallgatói sikeresen vettek és vesznek részt az ESEO és ESMO programokban. Az Európai Űrügynökség ESEO (European Student Earth Orbiter) műholdjának tápegység-rendszerét és az ESMO (European Student Moon Orbiter) holdszonda számítógépes rendszerét már biztosan, utóbbi tápegységét pedig nagy valószínűséggel a műegyetemisták építik. 2006. december 12-én a BME vendégül látta Klaus Schilling-et, a a Würzburg Egyetem professzorát, aki az egyes európai egyetemek által épített ún. CubeSat típusú műholdakat mutatta be. (Ezen műholdak közös tulajdonsága…
Február 13-án sikeres startot vett az Európai Űrügynökség (ESA) új hordozórakétája a Vega, amely pályára állította az első magyar műholdat is, a Masat-I-et. A Vegábal immár a kisméretű műholdaktól kezdve akár 5 tonnáig képes az ESA űreszközt Föld körüli pályára állítani a Vega, a Szojuz és az Ariane-5 hordozórakéták segítségével a Francia Guayanán lévő kouroui űrrepülőtérről.A Vega első sikeres stratja február 13-án volt 10.00 grenwichi idő szerint (10.00 GMT), amelyet problémamentes repülés követett. A Vegával 300 kg-tól 2500 kg-ig lehet külöféle műholdakat fellőni és akár equatriális vagy nap-szinkron pályára állítani.A Vega hordozórakéta programja 2003-ban indult hét tagállam, Belgium, Franciaország, Olaszország, Hollandia, Spanyolország, Svédország és Svájc közreműködésével.Az első magyat műhold, a Masat-I a fellövést követően két órával állt pályára hat másik azonos méretű "Cubesat" műholddal egyetemben. Ezek az úgynevezett pikoműholdak mini mesterséges égítestek 10x10x10 cm méretűek. A Masat-I-en kívül a román…
Útra kész Magyarország első műholdja, a Masat-1, amely az egyenlítő környékén található európai űrközpontból február 9-én indul, a startot élőben közvetíti az Európai Űrügynökség (ESA) - tájékoztatták a fejlesztők keddi közleményükben az MTI-t. A Masat-1 a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) két villamoskari tanszéke (elektronikus eszközök tanszéke és szélessávú hírközlés és villamosságtan tanszék), valamint a BME űrkutató csoportja hallgatóinak, doktoranduszainak és oktatóinak több mint négyéves munkájával született. A Masat-1, amelynek neve a magyar és a satellite szavakból származik, egy kisméretű, úgynevezett pikoszatellit. A CubeSat szabvány szerint készült 10x10x10 centiméteres kocka alakú műhold legfeljebb 1 kilogramm tömegű lehet. Építése elsősorban oktatási célt szolgált, pályára állását követően gyűjti a saját állapotára és környezetére vonatkozó adatokat, amelyeket a BME csapata által e célra kialakított földi állomásra továbbít későbbi feldolgozásra. A fedélzeten elhelyezésre került egy félaktív mágneses stabilizáló rendszer, ennek segítségével a Földről…
A november elején történt napkitörések következtében érte plazma behatás a Fobosz-Grunt űrállomást és emiatt vált irányíthatatlanná. Ezt a véleményt kapta az Interfaksz sajtóügynökség az orosz kozmikus ágazat szakemberétől. Orosz tudományos körök azonban kételkednek e teória megalapozottságában.A Mars mellékbolygójának tanulmányozására tavaly novemberben indított Fobosz-Grunt űrszonda pusztulásának okairól ugyan január 29-re tervezik a vizsgáló bizottság jelentésének véglegesítését, ám az Interfaksz orosz sajtóügynökség, jól értesült szakmai forrása már megszellőztette a hírt, miszerint a naptevékenység állhat az űreszköz lezuhanásának hátterében. Emlékezetes, hogy a Roszkoszmosz orosz űrhivatal vezetője bizonyos amerikai radar állomások által kibocsátott sugárzást is a feltételezhető okok közé sorolt. Ráadásul ezt a tevékenységet az amerikaiak szándékos közbeavatkozásaként értelmezte, mondván, hogy az orosz űrhajókkal legtöbbször akkor esik baj, amikor az orosz irányító központ számára „láthatatlanok”. A bejelentést, miszerint a Fobosz-Grunt a napkitörés nyomán, a föld mágneses terét ért plazmatevékenység áldozata lett, lehetetlennek nevezte Marat…
A Fobosz-Grunt orosz űrállomás lezuhanásáról - 15 órával az esemény után - adott ki közleményt az orosz űrügynökség. A Roszkoszmosz sajtószolgálata az orosz hadsereg kozmikus védelmi csapatainak a lezuhanást követő percekben kiadott jelentését idézi és megerősíti az abban foglalt időpontot, valamint a helyszínt. A jelentés szövege az alábbi: „A Roszkoszmosz prognózisának megfelelően a Fobosz-Grunt űreszköz 2012. január 15-én megszűnt létezni. Az űrállomás maradványai a Roszkoszmosz által korábban előre jelzett időintervallumban, azaz moszkvai idő szerint 21.40 óra és 22.10 óra között hullottak le, mégpedig a korábban feltételezett, 1097-ik Föld körül megtett fordulat során, a Csendes-óceán déli régiója, Dél-Amerika és az Atlanti-óceán által övezett térségben. Az orosz kozmikus védelmi felderítő központ adatai szerint az űreszköz 21.45 órakor (moszkvai idő) a Csendes-óceán térségében megszűnt létezni és a tény megfelel a Roszkoszmosz által előre jelzetteknek. A Fobosz-Grunt becsapódásának térségében nincsenek vizuális és egyéb ellenőrzési…
Az orosz tájékoztatási eszközök hétfő délig nem tettek közzé hivatalos jelentést a kudarcot vallott Fobosz-Grunt űrállomás maradványainak becsapódásáról. A Roszkoszmosz orosz űrügynökség a témáról sokatmondóan hallgat. Bizonyos, hogy egyelőre nem érkeztek hírek a visszahullott darabok okozta károkról, valamint az, hogy egy orosz hadügyi szóvivő szerint a Csendes-óceánba estek az űreszköz maradványai. Több, mint 12 órán át azután, hogy a Fobosz-Grunt űrállomásnak a Föld légterébe kellett belépnie, a Roszkoszmosz orosz űrügynökség hivatalos honlapján ez a felirat volt olvasható: Информация для посетителей сайта: Виртуальный сервер не существует или временно не функционирует. Информация для владельцев сайта: Пожалуйста, свяжитесь со службой технической поддержки: (495) 772-97-20, Ezt a címet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse. Vagyis arról értesítették az érdeklődőket, hogy a „virtuális szerver vagy nem létezik, vagy ideiglenesen nem üzemel”. Magyarán a több száz ezer internetező hiába szeretett volna bármit is megtudni az állítólag 21.59-kor (moszkvai idő) lezuhant űrállomásról, az nem sikerülhetett. Nem jártak nagyobb…
Ellentmondásos hírek érkeznek a Fobosz-Grunt űrállomás maradványainak vasárnap este történt lezuhanásáról. A Ria-Novosztyi orosz sajtóügynökség az orosz rakétaiprból származó értesülésre hivatkozva az Atlanti óceánt, az orosz hadügyminisztériumra hivatkozva pedig a Csendes-óceánt említi. A hadügyi forrás nem más, mint Alekszej Zolotuhin ezredes, a kozmikus védelmi csapatok szóvivője, aki szerint a Csendes-óceánba hullottak a Fobosz-Grunt darabjai, mégpedig Wellington szigetétől 1250 kilométerre nyugatra. (meruk)
Az orosz űrügynökség vasárnapi közleménye szerint moszkvai idő szerint 21.30 és 23.30 óra közötti intervallumban várható a Fobosz-Grunt űrállomás maradványainak becsapódása. A Roszkoszmosz adatai azt jelzik, hogy az űreszköz jelenleg 87 perc alatt tesz meg egy fordulatot a Föld körül és folyamatosan süllyedő pályán halad. A becsapódás újabb valószínűsíthető helyét az óceánon az alábbi térkép jelöli: http://www.roscosmos.ru/main.php?id=2&nid=18564 A legfrissebb hivatalos közlemény szerint az űreszköz pályájának legtávolabbi pontja a Földtől 133.3 km, legközelebbi pontja 113.8 km. A becsapódás körzetének lehetséges középpontja az Atlanti-óceánon, Közép-Amerika térségében van. A várható becsapódási időpont (moszkvai idő szerint) 22.08 óra.Az aeromagazin.hu folyamatosan beszámolt a 2011. november 9-én indított űrállomás útjáról. Mint emlékezetes, az űreszköz a Föld körül pályára állt, ám onnan nem vett irányt a Mars felé, mivel máig kiderítetlen meghibásodás történt. A 15 éves előkészületek nyomán a kudarc felbecsülhetetlen károkat okoz Oroszországnak és a nemzetközi tudományos…
A Roszkozmosz orosz űrügynökség pénteken két közleményben is foglalkozott a novemberben indított, ám a Mars felé vezető célpálya helyett süllyedő, Föld-körüli pályára állt orosz űrállomás földi légkörbe való becsapódásának körülményeivel. A módosított előrejelzés szerint az űreszköz egyes darabjai várhatóan Argentína partjaitól több száz kilométerre, nemzetközi vizeken érhetik el a földfelszín http://www.roscosmos.ru/main.php?id=2&nid=18551 ÚJ TÉRKÉP ITT! A Roszkoszmosz pénteki jelentései pontosították a két nappal korábbi prognózist, egyszersmint tudatták, hogy a további pontosítás a vasárnapra előre jelzett, most Argentína közelébe várt becsapódást megelőző 24 órában lehetséges. Az orosz űrkutatási szervezetek ugyan nem tudtak rádióutasításokat eljuttatni a meghibásodott űrállomásra, ám folyamatosan követik az űreszköz mozgását. Az orosz tudományos kutató-elemző központ tájékoztatja a folyamatokról az ENSZ együttműködő nemzetközi és nemzeti szervezeteit. Oroszországban készenléti beavatkozó csoportot hoztak létre arra az esetre, ha a becsapódás orosz területen történne. Az orosz külügyminisztérium feladata más országok tájékoztatása. Az aeromagazin.hu…
A Roszkoszmosz orosz űrügynökség szerdai jelentése szerint a Phobos-Grunt néven a Mars irányába indított, de meghibásodás miatt süllyedő Föld-körüli pályára állt űrállomás 2012. január 15-én, moszkvai idő szerint 13.18-kor hullik vissza a Földre. Az ügynökség a várható becsapódás helyét térképen jelölte meg.A hivatalos moszkvai bejelentés szerint egészen bizonyosnak látszik, hogy a Föld légterét 2012. január 14-16 között éri el az űrállomás, a vélelmezettnek megjelölt, ám még pontosítható időpontban.  A közlemény szerint Phobos-Grunt pályájának alakulását operatív követő csoport elemzi. Az aeromagazin.hu folyamatosan tudósított a 2011. november 9-én indított és kudarcot vallott űrmisszióról. Bizonyosra vehető, hogy az orosz kozmikus irányító rendszerek nem képesek befolyásolni az űrállomás mozgását.  A  rádió jelekre az űreszköz nem reagál. Rendkívűl figyelemre méltó nyilatkozatot tett kedden az Izvesztyija című lapnak Vlagyimir Popovkin, a Roszkoszmosz elnöke. Szavai az évtizedekkel ezelőtti űrversengés szellemét idézik: „Ma még nem tudni, miért nem lépett…
A szerencsétlen kimenetelű orosz Mars-küldetés a hónap közepén érhet teljesen véget, amikor a Föld körüli pályán ragadt űrszonda túl alacsonyra kerülve belép a sűrű légkörbe.A Phobos-Grunt megsemmisülését most január 14-15 körülre jósolják, plusz-mínusz öt napos hibával. Az űreszköz a legújabb számítások szerint nem enyészik el teljesen a légkörben, mintegy húsz-harminc darabja elérheti a felszínt is. Ez persze nem jelenti azt, hogy feltétlenül személyi vagy anyagi kárt okozna. Ennek rendkívül kicsi a valószínűsége, ahogyan az tavaly, először az amerikai UARS majd a német ROSAT műhold irányítatlan visszatérése alkalmával is bebizonyosodott. Mindkét kiszolgált műhold – legalábbis ami megmaradt belőlük – Föld legnagyobb részét borító óceánok vizében végezte.A november 9-én startolt Phobos-Grunt össztömege tekintélyes, mintegy 14 tonna. Ebből kb. 7,5 tonnát tesz ki az a hajtóanyag, ami megmaradt. Ezzel kellett volna eljutnia a Marsig, de a hajtómű nem indult be. Az előrejelzések alapján…
Kedd délelőtt óta nem sugároz televíziós műsorokat a Gazprom űrtávközlési leányvállalata által üzemeltetett Jamal-201 szputnyik. A 2003 óta geostacionárius pályán lévő hold Oroszország területének 95 százalékára és több szomszédos országba adott eddig szolgáltatást.Internetes fórumokon panaszkodnak az orosz, kirgiz, kazah, türkmén tévénézők amiatt, hogy kedden, Moszkvai idő szerint 09.30-kor elsötétültek a képernyők. A kérdésekre válaszolni hivatott orosz tévé és rádió műsorszóró hálózat  illetékese eleinte azt a bölcs megállapítást tette, hogy az időzónák nagy eltérései miatt „ott” most éjszaka van és lehetetlen ellenőrizni a távközlési műhold által közvetített adások minőségét. A Jamal-201 üzemeltetője, a Gazprom Kozmikus Rendszerek Nyrt. ügyeletese röviddel később kénytelen volt megerősíteni, hogy a holdra a jelek ugyan rendben megérkeznek, ám a földre való sugárzás nem működik. A meghibásodást reményeik szerint néhány órán belül kijavíthatják. A tévéműsorok szórásán kívül a hold révén internetes szolgáltatást, távoktatást és szakorvosi távkonzultációt is végeznek.Meruk…
2. oldal / 3